השאירו פרטים לפגישת ייעוץ

X
treatments

הקצעת שורשים

הקצעת שורשים, או גרידת חניכיים, זה למעשה טיפול עמוק לניקוי כיסי החניכיים, אשר מיועד לטפל באנשים שסובלים מדלקת או מחלת חניכיים מתקדמת. זהו טיפול יעיל ביותר המסייע בשמירה על היגיינת הפה ובמלחמה בדלקות חניכיים שעשויות לגרום לאובדן שיניים ולבעיות נוספות.

אם אתם חושבים שאתם זקוקים להליך כזה או שקיבלתם המלצה מרופא מומחה לבצע אותו – ריכזנו בשבילכם את כל המידע שכדאי להכיר לפני הביקור בקליניקה על מנת להפחית את החששות ולפזר את עננת חוסר הוודאות.

לפני שנתחיל: קצת על החניכיים ותפקידן

החניכיים הן רקמות שעוטפות את השיניים, מגנות עליהן ושומרות עליהן במקומן. אלו מעין "כריות אוויר" אם תרצו, אשר מתפקדות כבולמי הזעזועים בחלל הפה. אצל רוב האנשים, יותר מ-80 אחוזים על פי ההערכות שונות, תתפתח במהלך החיים דלקת חניכיים שנגרמת כתוצאה מהצטברות של חיידקים באזור שבין השיניים לרקמות הרגישות האלו. דלקות שאינן מטופלות יכולות להחמיר ולהפוך למחלת חניכיים – מצב כרוני שבדרך כלל מחייב התערבות רפואית על מנת לפתור את הבעיה.

איך אפשר לדעת אם יש לי דלקת או מחלת חניכיים?

כאמור, דלקת חניכיים היא תופעה נפוצה, אך אם מתעלמים ממנה, היא עלולה לסכן אותנו מאוד. אנחנו בקליניקה רואים שלמטופלים רבים יש נטייה להזניח את בריאות חלל הפה עד שהם מגיעים ל"מצב חירום" שמחייב התערבות מידית. אולם חשוב מאוד להגיע למרפאה לפני שמגיעים למצב כזה ועל מנת לעשות זאת חשוב להכיר את הסימנים שמאותתים שהגיע הזמן לקבל טיפול. אלו כמה מנורות האזהרה המשמעותיות שחשוב להכיר:

טעם מתכתי בפה 

מצביע על דימום או רקמות דלקתיות בפה.

דימום בחלל הפה 

בדרך כלל מופיע על המברשת או על החניכיים עצמן בעת הצחצוח או במצבים אחרים.

אודם ונפיחות 

כל מצב שבו החניכיים לא ורודות ומהודקות מעל השיניים.

ריח רע מהפה 

מעורר חשד בייחוד אם הוא לא חולף לאחר צחצוח או לעיסת מסטיק.

אם אתם מבחינים אפילו בחלק מהתסמינים האלו – מומלץ להגיע בהקדם למרפאת השיניים לאבחון מעמיק אצל מומחה חניכיים ולגיבוש אסטרטגיית הטיפול. חשוב להבין שככל שאנחנו דוחים את הטיפול אנחנו הופכים את פתרון הבעיה למסובך וכואב יותר.

הקצעת שורשים: מה זה כולל בדיוק ומתי צריך את זה?

הקצעת שורשים היא כאמור טיפול שמאפשר ניקוי עמוק של חלל הפה – בדגש על המרווחים בין החניכיים לשיניים, שמכונים גם "כיסי חניכיים". באזורים האלו נוטות להצטבר שאריות של מזון שמושכות אליהן חיידקים מזיקים. בשונה מניקוי אבן אצל שיננית, הטיפול הזה מבוצע בהרדמה מקומית ובמהלכו משתמשים בכלים יסודיים יותר.

כדי לאפשר טיפול ממוקד ומקיף בבעיה – בדרך כלל ההעדפה תהיה לחלק את הטיפול לכמה מפגשים – שניים עד ארבעה. חלל הפה עצמו יחולק לארבעה אזורים כאשר בכל מפגש נטפל באזור אחד או שניים. הטיפול נעשה בעזרת כמה מכשירי ניקוי מסוגים שונים – בהם מכשירים שנקראים "קיוטורות" ו"סקיילרים" שיכולים לחדור גם למרווחים צרים ביותר ולאפשר ניקוי עמוק. בטיפול ייתכן כי הרופא ישתמש גם במכשיר נוסף שפועל בעזרת לחץ אוויר ומים.

למי מתאים הטיפול ולמי פחות?

בדרך כלל נבצע את הטיפול במקרים שבהם ניקוי עמוק אצל השיננית לא הצליח לבלום את הדלקת ונדרשת התערבות רפואית מעמיקה יותר שאין ביכולתה של השיננית להעניק. נמליץ עליו גם כאשר לא בוצע עדיין ניקוי אצל שיננית, אך האבחון במרפאה הצביע על דלקת או מחלת חניכיים במצב מתקדם שיש לטפל בו בהקדם ובצורה נרחבת והיקפית.

נדגיש כי מדובר בהליך פשוט יחסית שמתאים כמעט לכולם ולכן נמליץ עליו בכל מקרה שבו התהליך הדלקתי מהווה סכנה לחלל הפה. זאת מכיוון שאם מוותרים על הטיפול הזה – זה עלול כאמור לגרום לנזק בלתי הפיך לחלל הפה, שידרוש טיפולים מסובכים, כואבים ויקרים יותר.

סכנות ותופעות לוואי

גרידת חניכיים היא הליך פשוט יחסית שלא טומן בחובו סיכונים רבים או תופעות לוואי משמעותיות. אולם בכל זאת יש כמה דברים שחשוב לדעת על ההליך לפני שמתחילים. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית ולכן במהלכו לא תרגישו כאבים או אי נוחות. עם זאת, בימים שלאחר הניתוח תיתכן רגישות מסוימת בשיניים – בייחוד באכילה או בשתייה של מזונות חמים או קרים. זוהי תופעה ידועה שבדרך כלל חולפת לאחר כמה ימים – ואצל חלק מהאנשים היא כלל לא תופיע.

במקרים נדירים עלולה להופיע רגישות שאינה חולפת, כתוצאה מחשיפת שורשי השיניים בטיפול. אם התחושה הזאת לא חולפת מעצמה יש לעדכן את צוות מרפאת השיניים בהקדם.

הקצעת שורשים יכולה להיות כרוכה בסיכונים או בתופעות לוואי ספציפיות שתלויים במצבכם הרפואי הייחודי. זו חובתו של הרופא המטפל לעדכן אתכם על כך לפני הטיפול ולוודא שהבנתם את כל ההשלכות שלו לפני שמתחילים. חשוב להפנות קשב רב לרופא בשלב הזה – לשאול, להתייעץ ולשתף בחששות שלכם.

הנחיות מיוחדות לימים שאחרי הניתוח

אחרי שההרדמה מתפוגגת, ייתכן כי תרגישו כאבים מסוימים או אי נוחות כללית באזור הפה. לכן בשלב הזה מומלץ לשמור בהישג יד משככי כאבים שיעזרו להפיג את התחושה הלא נעימה. בנוסף חשוב ביותר להימנע מאכילה או משתייה עד להתפוגגות חומרי ההרדמה כדי למנוע פגיעה אפשרית ברקמות הרגישות.

כדאי גם שכל המזונות והמשקאות שאתם מכניסים לפה בימים שאחרי הניתוח יהיו חמימים או פושרים. זאת מכיוון שמזון חם או קר מאוד עלול לעודד רגישות וכאבים מקומיים בימים האלו.

לאחר הטיפול ייתכן גם שהשיניים יזוזו קצת במקומן או שתתקשו ללעוס את המזון. אתם עשויים להרגיש גם יובש בפה בשל קושי זמני בייצור הרוק. התופעות האלו הן זמניות ויחלפו כעבור כמה ימים – אך מומלץ לקחת זאת בחשבון וגם לבחור מאכלים שיקלו עליכם ולא יחמירו את המצב.

אחריות אישית: מילת המפתח

טיפול הקצעת שורשים הוא דרך יעילה להיאבק ברקמות הדלקת ולשפר את הבריאות של חלל הפה. עם זאת, מדובר רק בחצי הדרך להשגת המטרה – כאשר בחצי השני האחריות נמצאת כולה בידיהם של המטופלים. לאחר הטיפול תינתן הדרכה מדויקת על אופן צחצוח השיניים, הניקוי בין השיניים וביצוע הרגלים נוספים שיעזרו לשמור על בריאות הפה ולמנוע מהדלקת לחזור. ככל שתקפידו למלא אחר ההנחיות האלו, כך תשפרו את הסיכויים להצלחת הטיפול בכללותו.

בהיבט הזה, חשוב ביותר להגיע לביקורות במרפאת השיניים במועדים שייקבעו לכם, להקפיד על צחצוח נכון ויסודי של השיניים, החניכיים ושאר חלל הפה – וגם לוודא שאתם מגיעים לניקוי אבן אצל שיננית אחת לכמה חודשים ולכל טיפול אחר שיומלץ עליו במרפאה. זכרו כי ככל שתקפידו לעשות זאת – כך לא תידרשו בעתיד לעבור טיפולים אינטנסיביים יותר.

הקצעת שורשים: אצל שיננית או פריודונט?

שיננית מציעה שירות חיוני ביותר של ניקוי אבן בחלל הפה – זהו טיפול חשוב, אך גם בסיסי ופחות יסודי מהקצעת השורשים שאותה רשאי לבצע רק פריודונט – מומחה לרפואת חניכיים. הטיפול אצל הפריודונט מבוצע בהרדמה מקומית ומאפשר ניקיון יסודי ומעמיק יותר של חלל הפה. הוא כאמור מבוצע רק במקרים של דלקת מתקדמת. לכן, אם מומחה לבריאות הפה המליץ על טיפול כזה – יש להקפיד לבצע אותו רק אצל פריודונט מוסמך, מקצועי ומנוסה בטיפולים מהסוג הזה.