השאירו פרטים לפגישת ייעוץ

X
treatments

חניכיים מטופלות רק אצל מומחה (פריודונט)

הכירו את הפריודנט – מומחה לחניכיים

פריודונט הוא רופא המתמחה בטיפול ובמניעה של מחלות חניכיים. החניכיים הן רקמות עדינות ורכות שמקיפות את השיניים שלנו ומספקות להן תמיכה והגנה. בעיות שונות שתכף נכיר לעומק עלולות לגרום לדלקות חניכיים או למחלות חניכיים אשר בהיעדר טיפול יכולות לסכן את בריאות חלל הפה, להביא להרס העצמות שתומכות בשיניים ועם הזמן אף להוביל לאובדן שיניים.

לכן תפקידו של הפריודונט הוא לא רק לטפל בבעיות כאשר הן מופיעות, אלא לסייע למטופליו לנקוט בצעדים שיעזרו למנוע את הופעת הדלקות או מחלות החניכיים. כדי לעזור גם לכם לשמור על החניכיים בצורה המיטבית, ריכזנו בעבורכם את כל המידע שכדאי שתכירו על התחום החשוב הזה:

באילו בעיות מטפל הפריודונט?

דלקות חניכיים הן תופעה נפוצה ביותר בארץ ובעולם. למעשה, מחקרים שונים מראים שרוב האנשים, יותר מ-80 אחוזים מהם, יסבלו מבעיות בחניכיים בשלב כזה או אחר בחייהם. שכיחות התופעה עולה ככל שמתבגרים, אך היא עלולה להופיע בכל גיל – גם אצל ילדים ובני נוער. בהיעדר טיפול, הדלקת יכולה להתפתח ולהפוך למחלת חניכיים, מצב כרוני שכאמור מעמיד את בריאות חלל הפה בסיכון.

הפריודונט כאמור מוסמך לטפל בשני המצבים האלו, כמו גם בנסיגת חניכיים, מצב שגורם לחניכיים לסגת לאחור ולחשוף את שורשי השן. נסיגת חניכיים יכולה אף היא להתפתח כתוצאה מדלקת או מחלת חניכיים, כמו גם מסיבות שונות כמו צחצוח שיניים אגרסיבי, פירסינג בחלל הפה או פציעה מתמשכת של החניכיים כתוצאה ממשחק עם הציפורניים או עם עט. מצב כזה עלול לגרום לכאבים באכילת מזונות חמים או קרים כתוצאה מהעצבים החשופים, ובמקרים נדירים אף להוביל לאובדן שיניים.

בעיות בחניכיים מתפתחות במקרים רבים כתוצאה מנטייה גנטית, אך ישנם גורמים רבים שמשפיעים על התופעות האלו ודווקא מצויים בשליטתנו. מחקרים מראים כי עישון, תפריט לא בריא, לחץ נפשי והיגיינה לקויה של חלל הפה מגבירים בצורה משמעותית את הסיכון לדלקות ומחלות חניכיים. לכן, אם רוצים לשמור על חלל הפה מומלץ לפני הכול לאמץ הרגלים בריאים יותר שיבטיחו הגנה על הבריאות גם בהיבטים נוספים.

מתי כדאי לפנות לאבחון אצל פריודונט?

מעקב רפואי במרפאת השיניים הוא דבר שמומלץ לכלל האנשים לדבוק בו – גם כאשר אין כל בעיה רפואית משמעותית. זאת מכיוון שעדיף תמיד לזהות ולטפל בבעיות עוד בשלבים הראשוניים – כשהטיפול נחשב פשוט באופן יחסי. בנוסף, בביקור במרפאה מתבצעת הדרכה פרטנית ומפורטת על דרכים לשמירה על היגיינת הפה, השיניים והחניכיים.

ישנם גם סימני אזהרה ספציפיים שעלולים להצביע על בעיות בחניכיים. כאשר מזהים את הסימנים האלו מומלץ לפנות בהקדם למרפאה. בהקשר הזה חשוב לשים לב לחניכיים אדומות ונפוחות, דימום בעת הצחצוח או במצבים אחרים לאורך היום, טעם מתכתי בפה, ריח רע שלא חולף גם אחרי צחצוח השיניים, כאבים בלעיסה, רגישות מוגברת לחום או לקור ונסיגת חניכיים שגורמת לחשיפת שורשי השיניים.

אלו בעיות שרוב האנשים נוטים להתעלם מהן ולכן חלקם נדרשים בהמשך כאמור לטיפולים מסובכים בהרבה. לכן חשוב לזכור כי המניעה היא הנשק הטוב ביותר שעומד בידינו להגנה על השיניים ועל שאר חלל הפה.

אילו טיפולים מציע מומחה לרפואת חניכיים?

בארגז הכלים של הפריודונטים מצויים כמה דברים מרכזיים שעוזרים לשפר את בריאות החניכיים:

ניקוי עמוק והקצעת שורשים

לצד ניקוי האבנית אצל השיננית, פריודונט יכול להציע טיפול מעמיק יותר של חלל הפה – הליך הקצעת שורשים , שמגיע עד לאזורים של שורשי השיניים. זאת כדי להסיר פלאק ואבנית אשר גורמים להתפתחות דלקות חניכיים ועששת.

שימוש בתרופות 

כיום אנחנו יודעים שישנן תרופות שונות אשר יכולות להפחית את הדלקת בחלל הפה. הן לא ניתנות בכל המקרים, אך ישנם מטופלים שבהחלט יכולים להיעזר בהן כדי לשפר את בריאות חלל הפה. במקרים מסוימים התרופות יכולות לחסוך הליכים כירורגיים מורכבים בהמשך.

ניתוחי חניכיים

 למטופלים שסובלים ממחלות חניכיים מתקדמות ניתן להציע טיפולים כירורגיים שונים על מנת לנקות את הרקמות הדלקתיות, לטפל באובדן עצמות כתוצאה מהדלקת או להשתיל רקמות חניכיים שנהרסו. 

הדרכות לשיפור היגיינת הפה 

כבר הבנו שהדבר החשוב ביותר בשמירה על בריאות החניכיים הוא המניעה. לשם כך צריך לדעת איך לצחצח נכון את השיניים, איך לנקות ביעילות את האזורים שבין השיניים ועוד. בכל פגישה אצל פריודונט יינתנו הנחיות מדויקות לשמירה על היגיינת הפה ושיפור הבריאות הדנטלית.

פריודונט או רופא שיניים: למי כדאי לי לפנות?

אנשים רבים מתקשים להבין בדיוק מאיזו בעיה הם סובלים ולאיזה רופא לפנות כדי לשפר את הבריאות הדנטלית. זוהי התלבטות נפוצה ומובנת – אך אנחנו ננסה בכל זאת לעשות קצת סדר בדברים. ברמת העיקרון, רוב רופאי השיניים מנוסים בטיפול בבעיות שונות בחלל הפה, אך מומלץ תמיד לבחור ברופא עם התמחות ספציפית בבעיה שלכם.

לכן, אם אתם מבחינים בסימנים לדלקות חניכיים שהצגנו כאן, או שאובחנתם על ידי גורם מקצועי כמי שסובלים מבעיות בחניכיים – מומלץ לפנות לפריודונט אשר מנוסה בטיפול בבעיות כאלו.

אם אתם עדיין לא בטוחים מאיזו בעיה אתם סובלים ואיך לטפל בה – אתם לא צריכים "לשבור את הראש". במרפאה של ד"ר סולומון בבאר שבע פועלים מומחים בכל תחומי רפואת הפה אשר עובדים ביחד על מנת לגבש את האסטרטגיה הטובה ביותר למטופלים שלנו. במרפאה פועלים מומחה לרפואת חניכיים, מומחית לטיפולי שורש, כירורג מומחה ועוד. הכול מתקיים כמובן בניצוחו של ד"ר סולומון, רופא שיניים עם ניסיון רב בשיקום הפה ובשתלים.

אנחנו מזמינים אתכם להגיע לייעוץ במרפאה, שבו נתאים ביחד את הטיפול הנכון לכם ביותר כדי להבטיח שתשמרו על הבריאות הדנטלית גם עכשיו וגם בעתיד הקרוב והרחוק.