השאירו פרטים לפגישת ייעוץ

X
treatments

הלבנת שיניים

שיניים לבנות הן סימן מובהק לפה בריא – אך ברור לכולנו כי לגוון השיניים יש השפעה רבה גם על האסתטיקה של החיוך, על הביטחון העצמי ובשביל רבים אפילו על הרצון לחייך ולחשוף את השיניים בציבור. בעידן שבו כוכבי הקולנוע מחייכים אלינו מהמרקע והרשתות החברתיות מלאות באנשים שמשוויצים בחיוך היפה שלהם – כולם רוצים להבטיח שהשיניים שלהם יהיו לבנות ויפות לאורך זמן.

הביקוש לשיניים לבנות לא מסתיים אף פעם וכדי לעמוד בו – מפתחים ברחבי העולם בכל רגע נתון טכנולוגיות חדשות ומתקדמות להלבנת השיניים ולשימור הגוון שלהן לאורך זמן. כיום יש מגוון רחב של שיטות הלבנה שמתאימות לאנשים שונים ואנחנו כאן כדי לעשות לכם קצת סדר ולהבין איזו שיטה מתאימה לכם ואיך לקבל החלטה מושכלת בנושא הזה.

למה בכלל השיניים מאבדות מהלובן שלהן עם השנים?

השיניים שלנו מורכבות משלוש שכבות. האימייל הוא החומר הקשיח והעמיד שעוטף את השן ומגן עליה. עם השנים, גם החומר האיכותי הזה נשחק בהדרגה, מה שגורם לשינוי בגוון השן. השכבה שמתחת לאימייל נקראת דנטין והיא מאופיינת בגוון צהבהב וככה יותר. ככל שהאימייל הופך דק יותר, כך הדנטין נותר חשוף – מה שמשפיע גם על גוון השן אבל גם על החוזק והעמידות שלה.

ישנם גם הרגלים שעשויים להגביר את התהליך הזה ולהשפיע על גוון השן. כולם יודעים שהעישון מזיק לבריאות ולשיניים וזהו אחד הגורמים המרכזיים שגורמים לשינוי הגוון שלהן. גם שתיית קפה או תה בשיעורים גבוהים, אכילת מאכלים חומציים כמו פירות הדר ופירות יער ואפילו תרופות שונות כמו אנטיביוטיקה מסוגים מסוימים עלולות לתרום לתופעה הלא רצויה הזאת.

בנוסף, כאשר אנחנו לא מקפידים לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולבצע ניקוי אבן יסודי אצל שיננית, אנחנו מגבירים את הסיכון לעששת ולמחלות חניכיים אשר תורמות להרס מתקדם של האימייל ולשינוי גוון השן. לכן, אחת הדרכים הטובות ביותר להגן על השיניים ולמנוע את שינוי הגוון שלהן היא לאמץ הרגלים בריאים לשמירה על היגיינת חלל הפה. לצד זה כדאי גם לגבש תפריט מאוזן ובריא שישפר את הבריאות גם בדרכים נוספות.

דרכים טבעיות להלבנת השיניים

הבהלה לשיניים לבנות מורגשת בכל רחבי העולם. לכן בתרבויות שונות התפתחו כל מני "תרופות סבתא" ודרכים טבעיות להלבנת השיניים ללא התערבות רפואית. לחלק מהשיטות האלו יש גיבוי מחקרי אך כאשר משתמשים בהן ללא ליווי רפואי – זה עלול להיות מסוכן. הנה כמה מהשיטות הבולטות ביותר בהיבט הזה:

סודה לשתייה 

 מחקרים מצאו כי סודה לשתייה אכן עשויה לסייע בהסרת כתמים מהשיניים ולשפר את הגוון שלהן. סודה לשתייה היא חומר שמסייע גם להגן על השן מפני חיידקים – אך חשוב להיזהר כאשר משתמשים בה. בשימוש במינונים גבוהים, עלולה הסודה לשתייה להוביל לשחיקת האימייל – החומר הקשיח שכאמור מגן על השן ואחראי על הגוון הלבן שלה.

לימון

 חלק מהאנשים מאמינים כי מריחה של קליפות לימון או תפוז על השיניים יכולה לשפר את הגוון שלהם, אולם אין לתפיסה הזאת ביסוס מדעי במחקרים מקצועיים.

מי חמצן 

כמו הסודה לשתייה – גם זו שיטה שעשויה לשפר את גוון השן, אך חשוב לעשות זאת בהתאם להוראות מדויקות ולהיזהר משימוש ביותר מדי חומר כדי למנוע נזק אפשרי לשיניים.

שטיפת הפה עם שמן 

 מחקרים מראים שסוגים שונים של שמנים יכולים להשפיע על גוון השן. ברשימה הזאת נכללים בין היתר שמן שומשום, חמניות וקוקוס. כאשר רוצים להלבין את השיניים, יש לשטוף את הפה באמצעות השמן ולבסוף לירוק אותו החוצה.

הלבנת שיניים מקצועית: איזו שיטה מתאימה לי?

את השיטות להלבנת השיניים ניתן לחלק לשלוש קבוצות מרכזיות. בואו נכיר את שלושתן ונבין למי מתאימה כל אחת מהן:

הלבנת שיניים מקצועית במרפאה 

 במרפאות השיניים קיימות טכנולוגיות שונות להלבנת השיניים ולשיפור האסתטיקה של החיוך. בדרך כלל, הליך כזה מבוצע בטכנולוגיית לייזר או אור אשר מחממת את השיניים ולמעשה גורמת להבהרתן באופן טבעי. אלו חומרים יעילים ביותר למטרה הזאת, אך הם עלולים גם לגרום נזק לרקמות החניכיים העדינות. לכן נדרשת כאן מקצועיות ומיומנות של הרופא המטפל וכן בידוד של השיניים המטופלות מאזור החניכיים.

בהיבט הזה חשוב לבחור ברופא שיניים אשר מנוסה בשימוש בחומרים האלו על מנת להבטיח את הצלחת הטיפול ולהימנע מסיבוכים או תופעות לוואי לא רצויות. חשוב לוודא שלרופא יש את כל האישורים הנדרשים ממשרד הבריאות וכי הוא עובד עם חומרים שקיבלו תו תקן ואישורים כנדרש.

הלבנת שיניים ביתית

 כיום נמכרות בארץ ובעולם ערכות שונות להלבנת שיניים עצמאית ללא סיוע של רופא שיניים. הערכות האלו כוללות סד עם חומר פעיל שהמטופלים נדרשים להרכיב למשך כמה שעות בכל יום או בזמן השינה בלילה. ערכות שנמכרות ללא ליווי של רופא בדרך כלל מכילות חומר פעיל בריכוז נמוך יותר ולכן גם יעילותן פחותה. לכן בדרך כלל תידרשו להניח את החומר הפעיל בפה למשך זמן ארוך יותר כדי לראות תוצאות.

את הערכות האלו ניתן לרכוש גם אצל רופא שיניים מוסמך ובהתאמה אישית למטופל. כך גם מתבצעת התאמה פרטנית של הסד עצמו לחלל הפה של המטופל כדי להימנע ממגע של חומרי ההלבנה בחניכים, מה שעלול לגרום לגירוי. בנוסף, המעקב הרפואי המקצועי מסייע לבחון בזמן אמת את יעילות הטיפול, להעלות או להוריד את מינון החומר הפעיל על פי הצורך וגם לטפל מבעוד מועד בבעיות שעלולות להופיע בזמן הטיפול כמו כאבים מקומיים, רגישות מוגברת או פגיעה באימייל השן כתוצאה מרמות לא מדויקות של חומר פעיל.

הלבנת שיניים פנימית

 חבלה או פגיעה בשיניים עלולות לגרום למצב שבו הן מאבדות את החיוניות שלהן ואת הגוון הלבן שלהן. התופעה עלולה להתרחש גם בעקבות טיפול שורש שכולל קדיחה בשן. במצב כזה, ניתן לשפר את גוון השן ואת האסתטיקה שלה באמצעות הזרקה של חומר הלבנה לתוכה. בתום ההליך הזה השן הופכת חיונית ואסתטית יותר והתוצאות בדרך כלל נשמרות לאורך זמן.

כל כמה זמן צריך לבצע הלבנת שיניים?

התוצאות של הלבנת שיניים בדרך כלל מחזיקות למשך שנים רבות – אך חשוב לזכור כי מדובר בתהליך אינדיבידואלי שמשתנה מאדם לאדם. אצל חלק מהאנשים תחול הידרדרות מהירה בגוון השן. הדבר מושפע גם מגורמים גנטיים וגם מגורמים סביבתיים שסיפרנו לכם עליהם קודם. ככל שתקפידו לשמור על היגיינת הפה ולהימנע ממאכלים ומשקאות שמכתימים את השיניים – כך תשפרו את הסיכויים שהתוצאות יישמרו לאורך זמן.

כמובן שמומלץ גם להגיע לביקורות במרפאה על מנת לזהות מראש בעיות בחלל הפה ולטפל בהן כדי להבטיח חיוך אסתטי ויפה עכשיו ובעתיד.

החיוך הלבן שחלמת עליו – קרוב מאי פעם

אם עדיין יש לך שאלות או לבטים – אנחנו נסייע לך למצוא את הטיפול שהכי מתאים לך ויעזור לך להשיג חיוך צחור ופוטוגני. צוות הרופאים שלנו ניחן ברגישות, במקצועיות ובמסירות, שמהוות אבני יסוד בטיפול שלנו. אנחנו מזמינים אותך להגיע למרפאה – להתייעץ, לשתף בשאיפות שלך ולעשות את הצעד הראשון והחשוב בדרך לחיוך שתמיד רצית.