השאירו פרטים לפגישת ייעוץ

X
treatments

ציפוי שיניים

שמירה על שיניים בריאות וחזקות היא מטרה חשובה מאין כמוה, אך רבים מאיתנו מרגישים שחשוב לא פחות גם לשמור על חיוך לבן, יפה ואסתטי שנוכל להציג בגאווה לעולם. "חיוך של כוכבי קולנוע" הפך בעשורים האחרונים למטרה מבוקשת ביותר וברחבי העולם מתפתחות כל העת טכניקות חדשות ויעילות להשגת לובן בוהק לשיניים שגם יישמר לאורך זמן.

אחת הדרכים היעילות לעשות זאת היא באמצעות ציפוי חרסינה לשיניים. הציפוי מבוסס על גרסאות שונות של חרסינה – חומר המזכיר בהרכבו ובגוון שלו את זה של השן האנושית. הטיפול הזה למעשה חוסר את הצורך בהבהרה של השיניים עצמן וגם מספק שכבת הגנה נוספת לשיניים שמתחברת אליהן ביעילות, מעבה אותן ושומרת עליהן. הנה כל מה שחשוב לדעת על הטיפול הזה כדי להבין האם הוא מתאים לכם.

באילו מצבים יכול ציפוי השיניים לסייע?

ציפוי החרסינה כאמור מהווה פיתרון מצוין לכל מי שרוצה לשפר את גוון השיניים שלו וליהנות מחיוך בוהק ואסתטי יותר – אבל לא רק. ישנם מצבים נוספים שהציפוי יכול לסייע בהם, לרבות:

שיניים שאינן מיושרות 

ברוב המקרים, בעיות ביישור שיניים יפתרו על ידי סמכים ("גשר") או אמצעי יישור שונים. אולם כאשר צריך לתקן רווחים קטנים בין השיניים או בעיות קלות באסתטיקה שלהן – ניתן בהחלט לעשות זאת בעזרת ציפוי חרסינה.

חשוב לזכור שהציפוי מהווה פיתרון אסתטי בלבד ולא משפיע על מבנה השן בפועל. עם זאת, הציפוי עשוי לסייע גם בהגנה על היגיינת הפה מכיוון שסגירת הרווחים תמנע משאריות מזון "להיתקע" בין השיניים ולעודד דלקות ועששת.

תיקון פגמים בשיניים 

אם חומר שן אבד כתוצאה מחריקת שינים מופרזת לאורך זמן או מסיבות אחרות – ניתן להגדיל את השן באמצעות ציפוי החרסינה. הציפוי גם יגן על השן מפני נזקים עתידיים וימנע חשיפה של שורשי השן – דבר שעלול להוביל לכאבים רבים בעתיד. הציפוי גם יכול לסייע בהגנה על שן סדוקה או שבורה ולמנוע פגיעה נוספת בה בעתיד.

תמיכה בטיפולי שורש 

בטיפולי שורש במקרים רבים נדרש לקדוח בשן ולהניח עליה כתר. טיפול הלמינציה יכול לתמוך בטיפול הזה ולהשתלב עם הכתרים כדי לשפר את התוצאה הסופית.

מהו ציפוי חרסינה?

חרסינה היא חומר ייחודי שכאמור מזכיר בהרכבו ובגוון שלו את זה של השן האנושית. החומר הזה מאופיין בחוזק רב ובעמידות לאורך שנים. ציפוי כזה מיוצר במעבדה בהתאם למידות של המטופל. כדי לייצר אותו ייקח הרופא מטבע של חלל הפה, אשר על בסיסו יכין טכנאי השיניים את הציפוי. אם הציפוי נועד להחליף שן סדוקה או שבורה, הרופא המטפל יצפה את השן באופן זמני בחומר שיגן עליה עד לקבלת הציפוי הקבוע.

היתרונות והחסרונות של ציפוי החרסינה

ציפוי חרסינה מספק כאמור פיתרון איכותי וארוך טווח לשיפור האסתטיקה של החיוך. בעוד ששיטות שונות להלבנת השיניים עלולות להחליש ולסכן אותן – הציפוי הזה לא רק שלא פוגע בהן – אלא אף מספק להן תמיכה והגנה לאורך זמן. הציפוי מהווה כאמור שכבת הגנה נוספת ששומרת על השן לאורך שנים וגם משמרת את הגוון הלבן של החיוך – לעיתים אף לכל החיים.

החיסרון המרכזי של הטיפול הזה טמון בעלות גבוהה יחסית שלא בהכרח מתאימה לכל אחד. בנוסף, לא נמליץ על הציפוי למי שעדיין מתמודד עם בעיות כמו חריקת שיניים בלילה. זאת מכיוון שההרגל הזה עלול לפגוע גם בציפוי. במקרה כזה, ראשית נמליץ להתאים סד לילה אשר ימנע חריקה של השיניים ויאפשר גם את השימוש בציפוי בהמשך.

זכרו כי התאמת ציפוי חרסינה היא הליך שדורש גם מיומנות ומקצועיות ברמה גבוהה ביותר מצד הרופא המטפל מכיוון שהוא נחשב מורכב יותר מטיפולים אחרים בתחום.

החלופות לציפוי החרסינה שכדאי להכיר

את ציפוי השיניים ניתן לבצע גם באמצעות חומר בשם קומפוזיט. זהו חומר מורכב ומרוכז המופק משרף ומשמש גם לביצוע סתימות בשיניים. בציפוי השיניים למעשה מדביקים את החומר אל השן באמצעות דבק עוצמתי ביותר.

הקומפוזיט הוא חומר שקל להדביק על השן וניתן לעשות זאת במפגש אחד בלבד במרפאה במקרה של סדקים או שברים בשן – ללא המתנה לייצור הציפוי במעבדת השיניים. גם העלות של טיפול כזה זולה יותר מזו של ציפוי החרסינה.

עם זאת, בשונה מהחרסינה ששומרת על הגוון הלבן שלה לאורך זמן, הקומפוזיט נוטה לספוג כתמים מהמזון והשתייה שלכם ולכן קיים סיכוי גבוה יותר שהוא ישנה את הגוון שלו עם השנים. אם בחרתם בציפוי כזה לשיניים – חשוב לזכור שככל הנראה תידרשו להגיע פעם בשנה למרפאה לטיפול מעקב שבו ננקה ונבריק את הציפוי.

למינייט או לומינרס: במה לבחור?

למינייט ולומינרס הם שניהם ציפויים העשויים מחרסינה שעוברת דחיסה ושריפה בחום גבוה על מנת להתאים בצורה המיטבית למבנה השיניים. ההבדל ביניהם טמון בעובדה שהלומינרס הוא דק יותר – זהו ציפוי בעובי של 0.2 מילימטר בלבד, בהשוואה ל-0.5 או יותר בציפויי למינייט מסורתיים. לכן, כאשר הרופא משתמש בציפוי לומינרס הוא לא נדרש לשייף או להשחיז את השן ולכן גם לא נדרשת הרדמה.

עם זאת, הדקיקות של הציפוי הזה יכולה להוות גם חיסרון מכיוון שהיא הופכת אותו ללא רלוונטי לחלק מהמטופלים – בייחוד לכאלו שחורקים שיניים או מתקשים להקפיד על היגיינת חלל הפה.

בכל מקרה, כשאתם מתלבטים בין שתי השיטות האלו – חשוב לקבל את ההחלטה לאחר בחינה מדוקדקת של מצבכם הדנטלי על ידי הרופא המטפל ובהתאם להמלצה שלו. חשוב להבין היטב את ההשלכות של כל בחירה ואת מידת ההתאמה של הציפוי לצרכים ולציפיות שלכם.

לאן פונים כשרוצים לבצע ציפוי של השיניים?

ציפוי של השיניים באמצעות למינייט, לומינרס או קומפוזיט חייב להתבצע במרפאת שיניים מקצועית עם ניסיון וידע בביצוע הליכים מהסוג הזה. זהו אמנם הליך אסתטי, אך הוא דורש הבנה מעמיקה בתחום רפואת השיניים והשחזורים. הצלחת הטיפול ושימור התוצאות לאורך זמן תלויים במידה רבה במיומנותו של הרופא המטפל. לכן חשוב לבצע את הטיפול רק אצל רופא שאתם סומכים עליו ושיש לו ניסיון בביצוע טיפולים כאלו.

עם זאת, חשוב לא פחות גם להקפיד לשמור על היגיינת הפה כדי לשמר את החיוך הלבן והאסתטי לאורך שנים. בהיבט הזה חשוב להקפיד על צחצוח שיניים, ניקוי עמוק בין השיניים, ניקוי אבן יסודי אצל שיננית בכל כמה חודשים וכמובן ביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים המטפל.

אם אתם עדיין מתלבטים בדבר הטיפול שמתאים לכם ויסייע לכם להשיג את החיוך שחלמתם עליו – אנחנו מזמינים אתכם להגיע למרפאה של ד"ר אבי סולומון – להתייעץ, לשאול שאלות ולמצוא ביחד איתנו את השיטה שהכי מתאימה לכם. הרופאים שלנו ילוו אתכם במלוא הרגישות, המסירות והמקצועיות כדי לוודא שאתם זוכים לטיפול הטוב והנכון ביותר בשבילכם.